SİMENTAL
01.01.2021
682

Simental diğer adı ile sarı alaca inekler, yüksek döl verimi özelliğine sahip, iklim şartlarına kolayca adapte olabilen, çiftliklerde oldukça fazla tercih edilen bir sığır ırkıdır. Simental inekler, gelişmiş süt damarları ile oldukça fazla süt vermekte ve ülkemizde sütü için en çok yetiştirilen ikinci sığır ırkını oluşturmaktadır.

Diğer ırklara göre hastalıklara dirençleri daha fazladır Şirketimizin kuruluşundan itibaren Muğla Bodrum’dan Kars Digor’a Trabzon Of’dan Antalya Manavgat’ a kadar hayvan teslim ettik. Bu farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerde hiçbir şekilde adaptasyon sorunu yaşanmamıştır.

Simental ırkı sığırlar iklim şartlarına kolayca adapte olurlar. Dünyanın pek çok yerinde et ve süt amaçlı yetiştirilen simental inekler yaşamları boyunca ortalama 7 buzağı dünyaya getirir. Çiftlikler için ideal hayvanlardır.

Uzun ömürlü bir sığır ırkıdır.

Simental sığırlar kombine bir sığır ırkı oldukları için pazarda ayrı bir yere sahiptirler ve simental sığır fiyatları bu nedenle diğer sığır ırklarına oranla daha farklıdır.

Firma olarak satışını yapmış olduğumuz sığırların üreticilerini aylık periyotlarda gerek satış sonrası hizmetler olsun gerek veteriner hizmetlerimizle takip etmekteyiz. Aşağıdaki verilerde yapmış olduğumuz memnuniyet çalışmasının müşterilerimizden edindiğimiz bilgilerin bir ortalamasıdır.

 
Özellikleri
 • Canlı Ağırlık: Simental sığırlarının canlı ağırlıkları erkeklerde 1100 kg ile 1400 kg arasıyken; dişilerde 600 ile 900 kg arasındadır.
 • Cidago Yüksekliği: Dişilerde cidago yüksekliği 155 cm ile 170 cm arasındayken; erkeklerde 165 – 175 cm arasındadır.
 • Canlı Ağırlık Artışı: Günlük 1350 – 1600 gr arası ağırlıklarında artış görülür.
 • Et Randımanı: Simental sığırlarının et randımanı %58’dir.
 • Süt Verimi: Simental sığırlarının süt verimi ortalama olarak 6.500 lt’ dir.
 • Yağ Oranı: Simental sığırlarının süt yağ oranı %4.2’dir.

Sorunuz mu Var?

 
Ürün Görselleri
Ürün Sipariş Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Cem BAŞER
  Cem BAŞER
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?